Ahoj v digitálnom svete! 😉
Ako si užívate prvé dni roka? Ja sa snažím spracovať kvantum nových informácií v novej práci.
Mám tu pre vás desiate Digitálne novinky a myslím, že sa veľmi podarili.
Špeciálnu pozornosť by som rád upriamil na môj najnovší podcast na konci.
Ale pekne postupne:
Upracte si Instagram Grid 🎨
Konečne zaujímavý a užitočný test prichádza zo strany Instagramu. Možnosť editovať si grid príspevkov vo vašom profile môže jednak poslúžiť na vyzdvihnutie postov, ktoré chcete prezentovať novým návštevníkom profilu ako prvé, ale aj v mnohých iných prípadoch, kedy záleží na tom, ako vyzerá usporiadanie príspevkov v profile. Je však možné, že týmto Instagram opäť reaguje na TikTok, kde si používatelia môžu najúspešnejšie videá pripnút na vrch profilu a upriamiť pozornosť na to najlepšie, čo vytvorili. Nech je to akokoľvek, podľa mňa by to bola zaujímavá funkcia, ktorú by som už niekoľkokrát v minulosti uvítal pri práci s profilmi klientov. O teste píše viac Social Media Today.
Je Bitcoin naozaj taký decentralizovaný? 🪙
Veľa "krypto fanatikov" sa odkazuje na to, že Bitcoin a celkovo kryptomeny sú nejakou revoltou voči systému, ktoré ovládajú malé skupinky najbohatších ľudí. Podľa tohto článku na Wall Street Journal ($), ktorý vychádza z dát crypto.com, to vyzerá, že Bitcoin na tom nebude o veľa lepšie. V obehu je aktuálne 19 miliónov Bitcoinov. Z toho až 27% vlastní iba 0,01% ľudí, ktorí majú v Bitcoine zainvestované (10 000 zo 114 miliónov ľudí). Pre porovnanie, v USA, ktoré sú etalónom nepomerného rozdelenia bohatstva, 1% domácností vlastní tretinu majetku celej populácie. Výsledkom toho je, okrem iného, to, že z rastu hodnoty Bitcoinu bohatne najvýraznejšie iba nepomerne malá skupinka ľudí. Bitcoin je tak paradoxne extrémne centralizovaný systém. Zaujímavé je tiež, že iba 10% celkového objemu transakcií je reálne obchodovanie s Bitcoinom (najviac tvoria feečka za transakcie a prevody medzi viacerými peňaženkami rovnakých ľudí).
Najhoršie sociálne siete pre váš spánok. 😴
Aktuálne sa snažím pracovať na kvalite svojho spánku. Nebudem klamať, nedarí sa mi to, ale skúšam rôzne veci. Mám problémy s načasovaním, ale hlavne s množstvom REM fázy spánku, ktorá je spojená so snívaním. Podľa nedávnej témy spánku, ktorú som riešil na svojom Instagrame, viem, že aj mnohí z vás zažívajú rovnaké strasti. Jedným zo základných odporúčaní je niekoľko hodín pred spaním sa vyhýbať svetlám displejov. Tento prieskum od Sleep Junkie rieši, ktoré social media aplikácie majú najväčší vplyv na množstvo REM spánku a dĺžku zaspávania. Okrem toho tam nájdete niekoľko ďalších odporúčaní pre kvalitnejší spánok, od ktorého sa potom odvíja veľa ďalších vecí v živote.
Na veľkosti záleží. 📏
Najmä na veľkosti obrázkov. Nespočítal by som, koľkokrát v živote sa ma nejaký grafik spýtal na veľkosť Instagram postu alebo titulnej fotky na Facebooku. Našťastie, každoročne vychádza niekoľko sprievodcov všetkými social media formátmi. Posúvam vám ten od Hootsuite, social media marketingového nástroja. Určite si ho uložte, takýto ťahák oceníte.
PODCAST: Môj pohľad na prítomnosť a budúcnosť Metaverse a NFT. 🎙️
Nemusím vám hovoriť, že metaverse a NFT sú témy, ktorým sa v médiách za posledný rok nedá vyhnúť. Vidíte to často aj v týchto newslettroch. Každý týždeň pri rešerši vecí, ktoré vám pošlem, narazím na niekoľko článkov, v ktorých sa tieto témy riešia. V poslednej časti druhej série podcastu Doba digitálna som sa na obe pozrel a zhodnotil z môjho pohľadu, aké je aktuálne dianie a aká budúcnosť nás možno čaká. Vypočujte si, som extra spokojný s touto epizódou. Nové časti prídu zasa niekedy v marci.
Baví vás tento newsletter? Dajte o ňom vedieť vašim známym a pošlite im tento link.
Ak mi chcete zanechať feedback, aby ďalšie pokračovania boli ešte lepšie, odpovedzte na tento mail.