Ahoj v digitálnom svete! 😉
Šestnáste Digitálne novinky sú tu. Asi nikoho neprekvapí, že mediálny svet sa v podstate točí iba okolo jednej témy, preto je aj výzva vybrať do noviniek niečo iné.
Ako som sa s tým popasoval sa dozviete nižšie.
Ak sa vám tento newsletter páči, určite ho pošlite kolegom, kamošom alebo známym.
Ako sociálne siete pristupujú k vojne na Ukrajine? 🇺🇦
Odkedy pred 3 týždňami vypukol ukrajinský konflikt, na všetky sociálne siete bol vyvíjaný veľký tlak ohľadom moderovania obsahu a blokovania ruských zdrojov. Treba povedať, že spočiatku boli ich reakcie veľmi rozpačité, ale nakoniec urobili mnoho krokov k tomu, aby propagandistický obsah nedostal priestor. To dospelo napríklad aj k tomu, že Facebook a Instagram boli v Rusku úplne zakázané a označené ako extrémistické organizácie. Plačúcu ruskú instagramerku ste určite videli. Pozrite si tento sumár krokov, ktoré jednotlivé sociálne siete podnikli na ochranu používateľov z Ukrajiny a pre šírenie obsahu.
Zabudnite už na shadow ban. 🙅🏻
Jednou z najznámejších "novodobých" konšpiračných teórií je tzv. "shadow ban". Termín, ktorým sa oháňajú influenceri na Instagrame a vysvetľujú ho ako trest Instagramu za nevhodnú aktivitu prejavujúci sa obmedzením dosahu, nezobrazovaním príspevkov pri konkrétnych hashtagoch, nemožnosť nájsť používateľa vo vyhľadávaní. Napriek tomu, že žiadna sociálna sieť nikdy nepripustila, že by niečo také existovalo, neustále vidím, ako sa niekde spomína. Je jasné, že platforma dokáže cielene obmedziť dosah, ale určite to nerobí influencerom za to, že sú úspešní. Problém, ktorý vidím u ľudí najmä na Instagrame, je ten, že sa snažia silou mocou poraziť algoritmus. A keď sa im to nedarí, hľadajú si takéhoto nepriateľa. Bohužiaľ, podobne ako pri iných košpiráciach, tento nepriateľ je (aspoň zatiaľ) fiktívny. Treba si pripomenúť, že na Instagrame pribudnú státisíce príspevkov každú minútu, ktoré algoritmy vyhodnocujú cez desiatky kritérií. Je teda veľmi jednoducho možné, že práve váš príspevok jednoducho v konkurencii ostatných neuspel. Podobne to vidí aj Financial Times v tomto článku ($).
Donald Trump sa rozhodol širiť "pravdu". 📱
Bývalý americký prezident si svojou prostorekosťou vyslúžil ban na Facebooku aj Twittri. Poslednou kvapkou v pohári bol útok jeho prívržencov na Capitol vo Washingtone. A keďže už Trump nebol prezidentom, nebol dôvod ho "vo verejnom záujme" ďalej udržiavať na sociálnych sieťach. Neprekvapivo sa, ako správny egomaniak, rozhodol, že on všetkým ukáže a založí si vlastnú sociálnu sieť. Tak vzniklo Truth Social, ktoré pred pár týždňami prijalo niekoľko prvých používateľov. Prijalo preto, že drvivá väčšina zostala iba na čakačke bez nejakého predpokladaného dátumu "vstupu". Z TA3 ma poprosili o vyjadrenie k tomuto polovičnému launchu kópie Twittru. Vznikol z toho rozhovor, kde hovorím o problémoch, ktoré už museli riešiť, o potenciáli takejto siete aj o moderovaní obsahu.
Influenceri ako nástroj propagandy. 📣
Vždy, keď vidím "odborníkov" ako volajú po zrušení Facebooku, chytám sa za hlavu. Totiž, Facebook nie je o nič toxickejší a o nič horší pri šírení konšpirácií a hoaxov, než ktorákoľvek iná sociálna sieť. Instagram, Twitter, TikTok, Telegram. Všetko je to o ľuďoch, nie o platforme. Tie sa líšia iba v tom, ako proti škodlivému obsahu bojujú (a všetky majú medzery). Dôkazom toho sú aj nedávne zistenia, že ruskí TikTokeri boli platení a koordinovaní cez Telegram, aby prispievali videami podporujúcimi kremeľskú rétoriku ohľadom vojny na Ukrajine. Koordinátor im určoval, kedy majú príspevky pridávať, aké hashtagy majú používať, aké audio, čo majú povedať, aké emoji pridať do popisu, koľko videní by mali ich videá mať. Dokonca im dal návod, ako obísť ban, ktorý im TikTok dá. Skvelú reportáž o tom spravil portál Vice, odporúčam si napozerať celé.
Baví vás tento newsletter? Dajte o ňom vedieť vašim známym a pošlite im tento link.
Ak mi chcete zanechať feedback, aby ďalšie pokračovania boli ešte lepšie, odpovedzte na tento mail.