100 miliónov za 5 dní 📈 Čítaj Digitálne novinky #30
Jubilejné Digitálne novinky číslo 30 vychádzajú prvýkrát cez Substack 🥳
Zrodila sa apka. 🧵
Niekoľko mesiacov sa o tom hovorilo a od štvrtka je to realitou. “Nový Twitter” z dieľne Instagramu s názvom Threads bol vypustený do sveta. Nová samostatná aplikácia je priamo napojená na Instagram účet, takže po stiahnutí máte rovnaké používateľské meno a automaticky spárovaných followerov. Teda fakticky nemáte, keďže apka Threads kvôli reguláciám Európskej únie tak skoro oficiálne nebude dostupná v našom regióne. Jediné riešenie je zmena regiónu v Apple ID, čo je celkom “motanica”, alebo mať vytvorené záložné Apple konto s iným regiónom, ktoré viete pre účely stiahnutia aplikácie použiť. Následne vám zostane apka funkčná aj po opätovnom prihlásení do “slovenského” účtu. Ak používate Android, návod nájdete tu.
Mne sa týmto procesom nechcelo prechádzať, takže zatiaľ nemám osobnú skúsenosť, no jednu vec možno povedať s istotou - novinka vyvolala ošiaľ. Za päť dní viac ako 100 miliónov používateľov je úctyhodný výkon. Odborníci sa zhodujú, že toto môže byť silná rana pre “skutočný” Twitter, čo zrejme cíti aj Elon Musk, ktorý sa už začal vyhrážať žalobami.
Meta Verified už aj na Slovensku. ✔️
Platené overenie, ktoré začiatkom tohto roka oznámila Meta, sa po globálnych testoch dostalo aj na Slovensko. Sľubované benefity sú, okrem symbolu “fajočky”, priamy prístup k supportu, aktívna ochrana pred zneužitím mena alebo značky, špeciálne stickery v Stories a Reels. Pre mňa osobne je zaujímavý práve ten prístup k zákazníckej podpore, keďže viem, že to je kameň úrazu pre mnohých klientov. Musel som to teda skúsiť.
Zlá správa je, že overenie je samostatné pre Facebook a pre Instagram, bez ohľadu na to, či máte prepojené účty. Ak chcete byť “komplet overení” zaplatíte si dvojnásobok. Cena za Instagram Verified je 16,99 € mesačne, keďže je v tom zarátaná aj provízia pre Apple za nákup v aplikácii. Predpokladám, že hodnota nebude na rovnakej úrovni, takže mi to dlho nevydrží. Ak vás to však zaujíma, všetky detaily nájdete tu.
Ovplyvní AI americké prezidentské voľby? 🇺🇸
Viete, čo je najhoršia fáma, ktorú môžete v USA rozšíriť o republikánovi? Že podporoval protipandemické opatrenia. O niečo podobné sa pokúsili pravdepodobne ľudia z tímu Rona DeSantisa, hlavného rivala Donalda Trumpa v boji o republikánskeho prezidentského kandidáta. Využili na to, ako je dnes moderné, umelú inteligenciu. Vytvorili obrázky, ktoré navodzujú dojem, že Trump mal veľmi blízky vzťah s Anthonym Faucim, hlavným predstaviteľom tímu zodpovedného za zvládanie pandémie.
Ako mnohé dezinformácie, aj táto využila niekoľko reálnych záberov, aby celkovej koláži pridala na dôveryhodnosti. Detailnejšie sa na to pozrela tlačová agentúra AFP so svojim fact-checking tímom.
Prichádza TikTok Music. 🎵
Zatiaľ iba do Brazílie a Indonézie. Práve v týchto krajinách už ByteDance (materská spoločnosť TikToku) testovala svoju hudobnú streamovaciu službu Resso, ktorá sa pretransformuje na TikTok Music. Pre aplikáciu, ktorá už roky výrazne formuje hudobný priemysel, je toto prirodzený krok. Nová služba by mala kopírovať unikátnosť TikToku v objavovaní novej hudby, nielen tej trendovej, ale aj takej, ktorá vychádza z vkusu každého používateľa.
Zaujímavými funkciami sú vyhľadávanie podľa textov a tiež rozoznávanie skladby, ako poznáme z aplikácie Shazam. Viac o novej službe píše portál Music Ally.
Mark vs. Elon. 🥊
Priznajme si to. Celebritné zápasy v bojových športoch sú cringe, ale aj tak ich chceme vidieť. A taký zápas medzi Markom Zuckerbergom a Elonom Muskom si predpokladám nechá ujsť iba málokto. Títo dvaja blázni sa totiž cez online odkazy dostali až k potenciálnemu súboju, ktorý sa podujal zorganizovať Dana White, šéf organizácie UFC. Zatiaľ k tomu nie je viac detailov týkajúcich sa dátumu, lokality (chvíľu sa spomínalo rímske Koloseum) či váhovej kategórie (Musk má o cca 30kg a 13 rokov viac).
V súvislosti s aktuálnym napätím medzi dvojicou si však myslím, že šance sú celkom reálne. Viac o celej genéze tohto zápasu miliardárov píše napríklad New York Times alebo Forbes.
PODCAST: Konšpirácie, hoaxy a dezinformácie na sociálnych sieťach. 🎙️
Kde sa berú dezinformácie a hoaxy? Ako a prečo sa tak masívne šíria? Prečo sú Slováci najnáchylnejší prepadnúť ruskej propagande? V najnovšej časti podcastu Doba digitálna som sa o týchto témach rozprával s novinárom Vladimírom Šnídlom. Vypočujte si nás tu a sledujte Vladimírovu prácu na jeho Instagrame @krotimehoaxy.
Ak máš chuť čítať viac:
WhatsApp testuje nižšiu konverziu fotiek a videí (Gadgets360)
TikTok spúšťa aplikáciu na tvorbu, nahrávanie a úpravu hudby (Tech Crunch)