Pred Vianocami 2022 som na LinkedIne spravil sériu postov s mojimi knihami roka. Keďže otázky na knižné tipy dostávam prekvapivo pravidelne, povedal som si, že to tentokrát spravím takto adresne pre vás všetkých.
Moja Goodreads knižná challenge mala tento rok rovnaký cieľ (25 kníh), aj výsledok (30 prečítaných alebo vypočutých kníh). Vybral som z nich 5, ktorým som dal na Goodreads 5 hviezdičiek a zároveň tvoria zaujímavý mix “všehochuti”.
Atómové návyky (James Clear)
Ku knihám z kategórie osobného rozvoja som často pomerne kritický. Veľa z nich totiž vezme jednu užitočnú myšlienku a zopakuje ju aspoň 150-krát, aby to vyšlo aspoň na 250 strán a dalo sa to predávať. Môj kamarát pre také prípady vymyslel kategóriu “kniha, ktorá mohla byť blog”. Bohužiaľ, aj veľa veľmi populárnych kníh spadá do tejto kategórie. Preto som sa ospevovaných Atómových návykov trošku bál.
Našťastie neopodstatnene. Atómové návyky sú praktická kniha, ktorá má hlavu a pätu, príliš obsah nenafukuje. Je tom, ako si osvojovať návyky po malých krokoch (veľkosti atómov) a tak ich robiť udržateľnými. Či už chcete začať cvičiť, čítať, tvoriť alebo sa niečo naučiť, done je lepšie než perfect. Presne o tom sú Atómové návyky.
Knihu nájdete tu:
Martinus, Panta Rhei, Audiolibrix
Adrift (Scott Galloway)
Na Scotta Gallowaya mám slabosť. Bude to zrejme tým, že prvý kontakt s ním ma zastihol v správny čas na Cannes Lions v roku 2017 a jeho prednáška vynikala oproti ostatným. Čítal som všetky jeho knihy, odoberám newslettre, počúvam podcast, takže siahnuť po Adrift bola prirodzená voľba.
V knihe opisuje vývoj americkej spoločnosti od druhej svetovej vojny po dnešný stav, kedy podľa jeho slov Amerika hľadá samú seba. Robí to veľmi zaujímavým spôsobom, cez 100 konkrétnych štatistík spracovaných do jednoduchých grafov. Dáta sú rozdelené do 10 kategórií a rozhodne nie sú ďaleko od reality života aj v našich európskych končinách. Vďaka spracovaniu sa veľmi dobre číta, takže odporúčam Adrift každému, koho zaujíma spoločenská situácia v západnom svete opísaná ľudskou a zrozumiteľnou rečou.
Knihu nájdete tu:
My deti zo Stanice ZOO (Christiane Felscherinow)
Mnohým z vás určite netreba knihu My deti zo Stanice ZOO predstavovať, keďže sa dá považovať za klasiku. Ja som si s ňou osobne dal načas, takže je to jeden z mojich minuloročných objavov.
Hlavná postava a autorka súčasne je bývalá narkomanka a prostitútka vyrastajúca v západnom Berlíne v 70. rokoch. V časoch, kedy všetko, čo deti videli okolo seba, bolo pochmúrne a sivé, a Berlín čelil obrovskej drogovej kríze, Christiane bola predstaviteľkou celej generácie mladistvých, ktorí si v živote nevybrali práve peknú cestu. Skvelé opisy vás stiahnu do príbehu, miestami dúfate, že už sa to všetko obráti na dobré, ale ono to stále pokračuje zlým smerom.
Kniha dá určite každému niečo iné, pre mňa to bolo hlavne uvedomenie si, aké ťažké je vychovávať deti, aké dôležité sú pre nich správne vzory a okruh ľudí, s ktorými sa stretávajú. Silný príbeh, ak ste doteraz nemali tú česť, neváhajte.
Knihu nájdete tu:
Martinus, Panta Rhei, Audiolibrix
Dych (James Nestor)
Iba veľmi jemne preháňam, keď poviem, že kniha Dych mi zmenila život. Viete, ako sa hovorí, že niečo čítate, sledujete, počúvate s otvorenými ústami? Tak ja som túto knihu počúval od začiatku do konca so zavretými ústami.
Autor v knihe opisuje svoje 10-ročné spoznávanie úlohy dychu v našich životoch. Kniha balancuje medzi praktickým opisom zdravotných benefitov správneho dýchania (nosom!) a mierne spirituálnym pohľadom, ktorý naznačuje, že by dýchanie mohlo liečiť rôzne choroby. Našťastie, každý takýto “úlet” je doplnený disclaimerom o dôležitosti tradičnej medicíny.
Ak si z čítania knihy odnesiete aspoň to, čo ja, teda, že si budete vedome dávať pozor na to, ako dýchate, myslím si, že to bude skvelý výsledok. Určite sa v nej však skrýva omnoho viac.
Knihu nájdete tu:
Martinus, Panta Rhei, Audiolibrix
Vango (Timothée de Fombelle)
Nečakaný objav roka je určite Vango. O autorovi ani knihe som nikdy nepočul, no nechal som sa presvedčiť skvelými recenziami na Audiolibrix a urobil som dobre.
Príbeh mladého chlapca Vanga s tajomnou minulosťou je nesmierne rozvetvený, odohráva sa v medzivojnovom období, je plný zaujímavých postáv, napätia, akcie, ale aj hlbokých vzťahov. Dá sa to považovať za rozprávku a thriller súčasne, čo je naozaj zaujímavá kombinácia. Ťažko vyzdvihnúť jeden detail, ktorý by vám túto knihu predal. Jednoducho mi (a stovkám ďalších recenzentov) verte. Vango má cez 700 strán, ale jeho životná cesta je skvelým audiospoločníkom na dlhé cesty.
Knihu nájdete tu:
Martinus, Panta Rhei, Audiolibrix
Prajem vám, aby ste mali v roku 2024 čo najviac času na dobré knihy. Kto číta málo, nech sa mu podarí čítať viac. Kto číta veľa, nech ďalej šíri zvesti o radosti z čítania. Verím, že ste si odniesli nejakú tú inšpiráciu aj z tohto článku.
Pridajte si ma na Goodreads a napíšte mi tip na vašu obľúbenú knihu z roku 2023.
Ďakujem vám, že ste mi venovali čas, veľa to pre mňa znamená. Ozvem sa zasa čoskoro.