Takýto group chat sa len tak nevidí 💬 Čítaj Digitálne novinky #48
Je tu 48. vydanie newslettra o aktualitách a zaujímavostiach z digitálneho sveta.
Aké IQ má AI? 🧠
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aká inteligentná je umelá inteligencia naozaj? Ja teda nie, ale rozhodol sa to zistiť pán menom Maxim Lott v rámci svojho projektu MaximumTruth. Pravidelne teda testuje rôzne AI nástroje v ich schopnosti zodpovedať dva druhy IQ testov - jeden “oficiálny”, ktorý vytvorila nórska pobočka organizácie Mensa, a druhý offline test vytvorený na mieru, na ktorý nie je možné nájsť odpovede na internete.
Keďže testy robia každý deň, výsledky sa pravidelne menia. Líšia sa tiež podľa jednotlivých testov. K dnešnému dňu (28.3.2025) je najinteligentnejším nástrojom Gemini 2,5, ktorý dosiahol 120 resp. 132 bodov, takže by sa dostal aj do Mensy.
Aktuálne výsledky nájdete na webe TrackingAI. Ak by vás zaujímalo pozadie vzniku tohto experimentu, môžete si prečítať Maximov blog, kde vysvetluje celý proces.
Začnete si vyberať AI asistentov podľa ich IQ?

V mojom mentoringu zameranom na sociálne siete pre firmy aj jednotlivcov mám posledné dve voľné miesta na prvý polrok 2025. Polročné alebo ročné programy, počas ktorých spolu pracujeme na zlepšení procesov, tvorbe nového obsahu, vedení tímu, príprave stratégie a mnohých ad hoc výzvach, sú dostupné na mojom webe. Ide o najdostupnejší a najosobnejší spôsob spolupráce so mnou, ktorí viacerí klienti označujú ako istú formu terapie, z čoho mám veľkú radosť.
Slováci nečítajú. Ale že vôbec 📖
Taký je záver prieskumu od agentúry NMS. Výsledky ma síce neprekvapili, ale trošku rozosmutnili a pripomenuli, prečo je naša spoločnosť tam, kde je. Podľa marcového skúmania totiž až 44 % dospelých Slovákov neprečítalo za posledný rok ani jednu knihu a ďalších 33 % prečítalo iba 1-5 kníh. Medzi nečitateľmi prevládajú muži s nižším vzdelaním a príjmom z generácie X.
Schválne by ma zaujímalo, ako sme na tom v tejto komunite 1 000+ odberateľov Digitálnych noviniek.
Moje čitateľské návyky môžete sledovať na mojom Goodreads profile.
Nový generátor obrázkov od ChatGPT 🖼️
OpenAI pred pár dňami predstavilo novú funkcionalitu pre ChatGPT vo verzii 4o, ktorá dokáže generovať obrázky na fakt skvelej úrovni dokonca aj rovno v kombinácii s textami či logami. Dá sa tak vytvoriť jednoducho reklamný vizuál, komiks, ale aj sa iba nevinne pohrať s obrázkami ako sú tie nižšie. Stačilo nahrať prvú fotku, ktorú som našiel v počítači, a zadať jednoduchý prompt “make me a picture based on the photo attached in anime style from Studio Ghibli / in The Family Guy (the tv show) style / in The Simpsons (the tv show) style”.
Vytvoriť jeden obrázok trvalo cca 60-90 sekúnd. Pri prvom pokuse mal ChatGPT problém rozoznať počet rúk na fotke a vygeneroval tri, no po upozornení už generoval správne. Zatiaľ som to skúšal len pár minút pre účely tohto newslettra, ale potenciál vyzerá obrovský aj za hranicami takejto nevinnej zábavky. Viac o novej funkcionalite priamo na webe OpenAI.
Pozn: Pracoval som s platenou verziou Plus, podľa tohto článku od Business Insider môže byť výstup výrazne iný pri free verzii.




Group chat ako žiadny iný 💬
Od nástupu Donalda Trumpa do prezidentskej funkcie prichádza z USA jedna absurdita za druhou a tento týždeň to zaklincovala uniknutá skupinová konverzácia v aplikácii Signal, v ktorej sa minister obrany Pete Hegseth, viceprezident J.D. Vance, Trumpov poradca pre bezpečnosť Mike Waltz a niekoľko ďalších ľudí koordinovalo ohľadom vojenského útoku na teroristické skupiny v Jemene. A práve Mike Waltz do tohto skupinového chatu pridal novinára The Atlantic, Jeffreyho Goldberga, ktorý následne (až po útoku) konverzáciu zverejnil v tomto podrobnom článku.
Zúčastnení páni podľa predpokladu najskôr obvinili novinára a redakciu, že klamú a snažili sa ich zdiskreditovať, potom skúsili odviesť pozornosť od obsahu a špekulovali, ako sa tam novinár dostal, a či to nebol riadený utok na nich. Vyvodenie osobnej zodpovednosti od nich asi ťažko čakať, ale aspoň celý svet videl, ako to vyzerá, keď je vláda poskladaná z pritakávačov a lojalistov namiesto odborníkov a čestných ľudí. Také Slovensko na steroidoch :)
Takto zarába Google 💰
Za rok 2024 zarobil Google 348 miliárd dolárov, z toho 96,5 bolo v poslednom kvartáli roku. Táto prehľadná infografika znázorňuje, ktoré zdroje príjmov sa podieľajú na tomto výsledku a tiež to, ako to vyzerá na strane nákladov. Na blogu projektu How They Make Money nájdete aj pohľad na ekonomiku mnohých ďalších firiem.

PODCAST: Príbehy úspešných “bokoviek” 🎙️
Počuli ste už niektorý z rozhovorov v rámci môjho najnovšieho podcastu OD5DO9? Ak áno, budem veľmi vďačný za akýkoľvek feedback. Ak nie, tak ide o 8 príbehov firiem, ktoré vznikli ako “bokovky” popri full time zamestnaní. Regal Burger, Tulivaky, Flexity, Pure Nuts, Bratiska a ďalšie značky, ktoré sa pretavili do fungujúcich biznisov.
Podcast som mohol urobiť aj vďaka podpore Shoptetu, za čo im patrí veľká vďaka <3
Ak máte chuť čítať viac:
Meta prináša prepojenie Business Suite s Google Analytics (Social Media Today)
Unilever rapídne zvyšuje investície do influencer marketingu a sociálnych sietí (The Drum)
Zaspomínajte si na TikTok trendy zo začiatku pandémie (Axios)
Kto si ukradne najväčší kus reklamného koláča, ak skončí TikTok v USA? (Search Engine Land)